Charakterystyka skóry jako materiału z którego wykonana jest tapicerka sprawia, że w przypadku tapicerek skórzanych proces czyszczenia wygląda inaczej niż w przypadku tapicerek materiałowych (welurowych).
Podobnie jak w przypadku tapicerek materiałowych nie należy przemaczać skóry.
Podobnie jak w przypadku tapicerek materiałowych nie należy przemaczać skóry. Zabrudzenia skóry bardzo często można rozpoznać, obserwując powierzchnie, gdzie skóra jest bardziej natłuszczona czyli "błyszcząca". Skóra nie lubi zbyt dużego natłuszczenia i zbyty dużego przesuszenia więc zabiegi pielęgnacyjne w tym zakresie należy przeprowadzać regularnie.
Poza tym - w przypadku jasnych tapicerek - bardzo łatwo dochodzi do migracji kolorów, dlatego - gdy na fotelu lub innych elementach pojawiają się zabrudzenia - należy jak najszybciej je usunąć oraz ponownie zakonserwować oczyszczone fragmenty skóry.
Przed przystąpieniem do czyszczenia detergentem zawsze należy dokładnie odkurzyć powierzchnie i wydmuchać sprężonym powietrzem z trudno dostępnych miejsc. W przypadku skór perforowanych warto wyposażyć się w wykałaczkę lub szydełko w celu usunięcia zabrudzeń z dziurek ułatwi nam to późniejszą prace.
Do czyszczenia skóry stosujemy INNER CLEANER, przy czym należy pamiętać o odpowiednim stężeniu preparatu. Można przyjąć, iż bezpieczne jego stężenie to 1:10. Potrzebne będą na również szczotka APP LB soft lub APP LB medium, a także ściereczki z mikrofibry oraz ciepła woda.
Do impregnacji oraz zabezpieczenia skóry proponujemy oparty na naturalnych olejkach, preparat do pielęgnacji tapicerki skórzanej APP Q895.
Należy mieć na uwadze konieczność poświęcenia szczególnej uwagi procesowi czyszczenia kierownicy wykonanej ze skóry. Wynika to z faktu, iż podczas dezynfekcji rąk bardzo często używamy produktów o dużym stężeniu alkoholu, co prowadzi z kolei do szybszego zużycia kluczowego elementu auta, jakim jest obicie kierownicy, mające przecież wpływ nie tylko na komfort, ale również - a może przede wszystkim - na bezpieczeństwo jazdy.
Pamiętajmy o tym, że alkohol otwiera pory na skórze, co powoduje później większą podatność na "chwytanie zabrudzeń", niż ma to miejsce podczas "normalnego" użytkowania.
Podczas aplikacji preparatu należy go nakładać na szczotkę lub mikrofibrę. Nie powinno się aplikować chemii bezpośrednio na materiał!
Po aplikacji na szczotkę wykonujemy ruchy okrężne, nachodzące na siebie. Poddawany pielęgnacji obszar nie powinien być jednorazowo zbyt duży, tj. w przypadku np. fotela warto podzielić go na siedzisko oraz oparcie i każdą część podzielić na 2 lub 4 sekcje. Chodzi o zagęszczenie ruchów podczas aplikacji preparatu impregnującego pozwalające na dokładniejsze pokrycie powierzchni pielęgnowanego elementu.
Proponujemy wypróbować nakładany preparat w niewidocznym miejscu tak, aby sprawdzić stabilność kolorów oraz czy stosowana chemia nie uszkodzi nam materiału (skóry).
W przypadku większych lub cięższych zabrudzeń warto zastosować metodę transferu lub tamponowania tak żeby zminimalizować możliwość przemoczenia materiału oraz jego odbarwienia. Po każdym czyszczeniu należy pamiętać o impregnacji odpowiednim dedykowanym produktem.
Warto dać odparować chemii, którą używaliśmy do czyszczenia - orientacyjny czas takiego odparowania zawiera się o między 1 godziną a 3-4 godzinami. Po takim właśnie czasie można bezpiecznie i skutecznie aplikować preparat konserwujący.
Nieustanny rozwój technologiczny powoduje, że obecnie są dostępne również systemy oraz produkty do regeneracji oraz malowania tapicerek skórzanych. Niezależnie od tego, warto jednak dbać na bieżąco o skórę wnętrza auta tak, aby nie dopuścić do jej nieodwracalnych uszkodzeń.