Podkład jest koloru jasnoszarego, jego spoiwem jest żywica epoksydowa, a zawartość cząstek stałych wynosi wagowo około 65-68%.
Preparat przechodził również testy przyczepności (DNI 53151) i tak, dla stali była ona bardzo dobra, tak samo jak dla cynku i aluminium. Należy również wskazać na możliwość nanoszenia elektrostatycznego.
Dla optymalnego wykorzystania wszystkich właściwości produktu w tym dla najlepszej przyczepności i gwarancji działania, istotne znaczenie ma pokrywane podłoże. Dla APP Grund EP 3:1 + Harter odpowiednimi podłożami będą: metale żelazne, stal ( także ocynokowana ), aluminium, materiały wzmacniane włóknem szklanym, podłoża mineralne oraz przeszlifowane powłoki fabryczne OEM i stare powłoki renowacyjne.
Produkt znajdzie również zastosowanie w przypadku powierzchni wstępnie obrobionych produktami poliestrowymi, takimi jak chociażby APP Ultra. Co więcej produkt ten można również nakładać na podłoża termoplastyczne.
Przygotowanie podłoża zależy oczywiście od jego rodzaju. Przykładowo powierzchnię stalową powinno się oczyścić najpierw papierem ściernym o gradacji P120-P220, ewentualnie piaskować, tzn. usunąć wszystkie ślady rdzy, zgorzeliny, tlenków i pozostałości po walcowaiu do stopnia czystości SA 2½. Następnie trzeba odpylić i odtłuścić zmywaczem antysilikonowym APP W 900 lub APP W911. Stal ocynkowaną natomiast należy przeszlifować wykończeniowo na sucho papierem ściernym P220-P320, a następnie odpylić i odtłuścić zmywaczem W900, czy W 911.