W24 PU 500 to jednoskładnikowa, trwale elastyczna, szybkoschnąca, poliuretanowa masa, która na dodatek posiada dużą lepkość. Jest przeznaczona do stosowania podczas napraw blacharsko-lakierniczych. Jest również wykorzystywana do prac o charaktrze przemysłowym (wewnętrznych i zewnętrznych) w niskich temperaturach.
Produkt W24 PU 500 jest przygotowany do pokrywania lakierami nawierzchniowymi, stosowanymi do napraw karoserii samochodowych. Preparat utwardzany pod wpływem wilgoci atmosferycznej.
W24 PU 500 jest gęstą pastą do wytłaczania. Gęstość substancji produktu wynosi 1,05 - 1,11 kg/l. Twardość Shore'a A według ISO 868 wynosi 50±5 . Maksymalne wydłużenie do zerwania według normy ISO 37 jest równe 300%, a wytrzymałość na rozciąganie wynosi >2,5 N/mm².
Odporność termiczna po utwardzeniu: od -30°C do +80°C.
Preparat znajduje szerokie spektrum zastosowań. Są to przede wszystkim: łączenie i uszczelnianie arkuszy blach poddanych drganiom, elastyczne klejenie metali i tworzyw sztucznych w nadwoziach pojazdów, również można wykorzystać jako elastyczne wewnętrzne i zewnętrzne uszczelnienie szwów i złączy w produkcji wagonów, kontenerów oraz innych konstrukcji metalowych.
Popularne jest również użycie W24 PU 500 do uszczelniania w branżach specjalizujących się w produkcji komponentów elektrycznych, tworzyw sztucznych, systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jako uszczelnienie zamków w płytach warstwowych, przepustach rurowych, czy kablowych, jako uniwersalne szczeliwo do zastosowań ogólnobudowlanych wewnątrz i na zewnątrz. Może być wykorzystyany ponadto jako wodoszczelne mocowanie i klejenie powierzchni gładkich i porowatych, takich jak chociażby kamień, beton, szkło, gipsy, lustra, poliwęglan(PC), poliester, poliuretan(PU), PCV, oraz materiały syntetyczne podobnego typu.
W24 PU 500 posiada doskonałą przyczepność bez specjalnego podkładu do: stali nierdzewnej, powierzchni lakierowanych i emaliowanych, tworzyw wzmocnionych włóknem szklanym, materiałów porowatych i nieporowatych, ceramiki budowlanej i sanitarnej, porcelany, elementów glazurowych, miedzi, cynku, ołowiu i wielu, wielu innych. Jednak pamiętajmy, aby nie stosować do połączeń z PE, PP, czy teflonem, a w przypadku stalowych blach warto położyć przed nałożeniem masy podkład, lub podkład wypełniający w celu zwiększenia właściwości antykorozyjnych.
Bezpośrednio przed nałożeniem masy konieczne jest osuszenie, oczyszczenie z pyłu i odtłuszczenie powierzchni roboczej. W celu odtłuszczenia można użyć : zmywacza alkoholowego (APP IPA), acetonu (w przypadku szkła, aluminium), lub zmywacza APP W900, APP W910.
W przypadku, kiedy stosujemy dyszę z prowadnicą (tzw. motylek) APP MTL1 powinno się odpowiednio przyciąć prowadnicę i dyszę.
Kolejnym krokiem jest przebicie gwintowanej końcówki kartusza oraz nakręcenie na nią wcześniej przygotowanej dyszy. Następnie należy umieścić kartusz w ręcznym, pneumatycznym lub elektrycznym wyciskaczu do mas uszczelniających. Pamiętajmy również, że po nałożeniu masy można ją wygładzić w ciągu 15-20 minut przy pomocy wilgotnej szpachelki. Temperatura wykładania waha się od 5*C do 35*C. Sczeliwo W24 PU 500 rozpoczyna się utwardzać już od chwili nałożenia, jednak jego tempo zależy od temperatury oraz wilgotności otoczenia. Tak więc dla temperatury równej 25*C oraz wilgotności względnej 50% kożuszenie występuje po około godzinie a szybkość utwardzania wynosi mniej więcej 3mm/ dobę. Bardzo ważnym aspektem podczas utwardzania jest to, aby unikać jakiegokolwiek kontaktu z silikonami, op