Tapicerka skórzana w samochodach osobowych jest coraz częściej i coraz chętniej kupowanym elementem wyposażenia. Kupując auto, wybieramy wersję z tapicerką skórzaną, mając nadzieję, że jej eksploatacja będzie bezproblemowa a początkowo nienaganny wygląd, kolor i faktura zachowa się przez długie lata korzystania z samochodu. Rzeczywiście tapicerka skórzana jest trwała, z pewnością bardziej trwała niż tapicerka materiałowa, ale powinno się o nią odpowiednio dbać – czyścić i pielęgnować.
Niektóre fotele samochodowe z tapicerką skórzaną miewają nawierzchniową warstwę ochronną. Jej zadaniem jest zabezpieczenie skóry przed szkodliwym wpływem promieniowania UV oraz przed wilgocią. Warstwa ochronna ogranicza przyjmowanie brudu przez tapicerkę oraz ułatwia jej czyszczenie. Niestety warstwa ochronna nie jest wieczna. Z upływem czasu przeciera się, co prowadzi do przyspieszonego zużycia. Skóra w tych miejscach ulega trwałym zabrudzeniom, przebarwieniom lub utracie koloru, utracie struktury. Powstają przetarcia, spękania, nadpęknięcia lica i pęknięcia skóry.
Regularne czyszczenie tapicerki skórzanej pozwala usunąć bieżące zanieczyszczenia eksploatacyjne. Cieszyć się jej nienagannym wyglądem. Jednak przede wszystkim, po czyszczeniu zawsze należy przeprowadzić zabiegi konserwująco-pielęgnujące. Przedłużą one żywotność elementów tapicerki – rewitalizowana skóra z odbudowywaną warstwą ochronną jest podstawą długoletniej trwałości skóry wraz z jej nieskazitelnym wyglądem.
Czyszczenie skóry należy przeprowadzać środkami dedykowanymi do skóry. Nie powinny mieć one zbyt intensywnego, agresywnego działania. Przed użyciem środków chemicznych warto czyszczenie rozpocząć od odkurzenia powierzchni, od usunięcia wszystkich luźnych, niezwiązanych trwale z powierzchnią zanieczyszczeń. Szczególną uwagę należy zwrócić na obszary przeszyć, szwów i przetłoczeń, gdzie - siłą rzeczy - zanieczyszczenia potrafią się wręcz „wbić”, ale nie przykleić. Im więcej uda się ich usunąć mechanicznie, tym łatwiej będzie czyścić chemicznie. Można tu zastosować pneumatyczne pistolety czyszczące NTools CG1000 lub APP Twister Gun. Unikniemy wytwarzania emulsji brudu tworzonej ze środka czyszczącego i luźnego brudu. W procesie czyszczenia z wykorzystaniem środków chemicznych, w pierwszej kolejności usuwany jest tłuszcz wraz z kurzem i brudem, gromadzący się na powierzchni tapicerki.
Tapicerkę należy czyścić fragmentami, niewielkimi obszarami, aby nie dopuścić do przemaczania skóry. Usuwanie brudu z porów i struktury skóry znacząco ułatwi miękka szczotka APP LB Medium. Doskonale sprawdzają się do tego celu szczotki z włosiem naturalnym, a wśród nich prym wiedzie włosie z dzika zastosowane w szczotce APP LB Soft. Doskonale łączy ekonomikę stosowania ze spektakularnością efektów. Łagodne zabrudzenia z tapicerki można usunąć przy użyciu wilgotnej ściereczki z mikrofibry APP MF Cloth i roztworu mydła w letniej wodzie. Przy większych zabrudzeniach/zatłuszczeniach obszar można wyczyścić preparatem APP INNER Cleaner w stężeniu 1:10 lub bardziej rozcieńczonym przy mniejszych zabrudzeniach. Zastosowanie szczotek ułatwi usuwanie brudu z porów skóry. Szczotkę i preparat należy prowadzić kolistymi ruchami o średnicy 5 – 10 centymetrów i delikatnym nacisku. „Szorowanie” z mocnym dociskiem nie jest potrzebne.
Po czyszczeniu trzeba tapicerkę wysuszyć, ale nie należy jej przesuszać. Korzystanie z nagrzewnic, suszarek z wymuszonym nadmuchem gorącego powietrza winno być należycie wyważone. Jeśli czyszczenie będzie wykonywane regularnie – na przykład co 3 miesiące – wówczas samo czyszczenie będzie zabiegiem szybkim, łatwym i przyjemnym, a zajmie tylko kilkadziesiąt minut.
Po oczyszczeniu i wyschnięciu tapicerki skórzanej zawsze należy przeprowadzić pielęgnację i konserwację. Dzięki starannemu wyczyszczeniu brudu z porów, środek konserwujący wniknie głęboko w powierzchnię skóry, będzie trwale się z nią wiązał, nadając skórze miękkość i przedłużając jej trwałość. Świetnie sprawdza się do tego celu środek pielęgnujący APP Q895, zawierający lanolinę (naturalny wosk wełniany pozyskiwany z runa owiec) oraz naturalny tłuszcz, pozyskiwany np. z awokado. Niewielką ilość środka należy nałożyć na miękką ściereczkę z mikrofibry APP MF Cloth i delikatnie wetrzeć etapami w elementy skórzane. Pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Skóra będzie uelastyczniona, miękka w dotyku, a zapach stanie się przyjemnym. Na powierzchni tapicerki wytworzy się film ochronny utrudniający przyjmowanie brudu. Wchłanianie wilgoci zostanie ograniczone. Kolejne czyszczenia będą łatwiejsze. Żywotność elementów skórzanych zostanie wydłużona.
Dzięki regularnemu czyszczeniu i pielęgnacji tapicerki skórzanej zapewnimy jej dobry wygląd i przyjemny zapach na dłużej.