SZUKAJ
filtruj
Ostatnia aktualizacja:
23. października 2021 r.
Jak przywrócić oryginalną barwę tapicerki skórzanej?

Jak przywrócić oryginalną barwę tapicerki skórzanej?

pielęgnacja autaautodetailing

Tapicerka skórzana należy do najbardziej wymagających materiałów, jakie można spotkać we wnętrzu samochodu. Upływ czasu ma niebagatelne znaczenie w procesie zużywania się tapicerki skórzanej, dlatego też niezmiernie istotna jest wiedza z zakresu pielęgnacji tego typu obić. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym nawet stosunkowo zużyta - na pierwszy rzut oka - powierzchnia skórzana może zostać przywrócona do satysfakcjonujacego nas stanu. Przeczytaj jakich preparatów użyć oraz jakie techniki pielęgnacji skutecznie pomogą w przywróceniu świetności skórzanym elementom wnętrza twojego auta.

Skórzana tapicerka - dlaczego się niszczy?

Utrzymanie tapicerki skórzanej w dobrej kondycji nie należy do najłatwiejszych. W trakcie użytkowania poszycie skórzane traci swój atrakcyjny wygląd.

W sytuacji, gdy na elementach wnętrz pojazdów pokrytych skórą naturalną pojawiły się symptomy starzenia, zniszczenia lub uszkodzenia można poddać je renowacji i tym samym nadać im wygląd "jak nowy".

Jakich preparatów użyć do efektywnej pielęgnacji tapicerki skórzanej?

Uszkodzenia powierzchniowe czy tez przetarcia można odnowić poprzez fragmentaryczne przywrócenie oryginalnej barwy. Służy do tego zestaw farb i lakierów dedykowanych do skór, zebranych w formę małego mieszalnika - NTW Kolor. Zestaw zawiera 9 pigmentów i 3 lakiery bezbarwne, z których można uzyskać dowolny kolor tapicerki skórzanej. Zaletą zestawu jest łatwość użytkowania, a przywrócenie oryginalnej barwy tapicerkom skórzanym niedoświadczonym osobom nie sprawi problemu.

Jak pielęgnować tapicerkę ze skóry?

Właściwie wykonany proces technologiczny przywracania oryginalnej barwy pozwala na nowo cieszyć wyglądem tapicerki. Jak się zabrać do renowacji i prawidłowo wykonywać poszczególne kroki, aby efekt był trwały?

  • Należy dokładne wyczyścić element, który ma być poddany renowacji. Przy dużych zabrudzeniach/zatłuszczeniach obszar należy wyczyścić preparatem INNER Cleaner w stężeniu 1:4, szczotką i ściereczką z mikrofibry. Przy mniejszych zabrudzeniach nie wolno przekroczyć stężenia 1:10. Obszar kokpitu i wnętrza pojazdu również trzeba wyczyścić, gdyż tam będzie przyklejana taśma maskująca.
  • Ustalić kolor przy wykorzystaniu NTW wzornika. Ze względu na nieregularność struktury powierzchni, dobranie barwy lepiej wykonać przy świetle dziennym.
  • Wymieszać pigmenty według informacji z NTW Receptury. Podane formuły umożliwiają przygotowanie jednorazowo około 30 g mieszaniny. Jeśli w formule występuje adnotacja o konieczności nałożenia na wierzch warstwy lakieru bezbarwnego o określonym połysku to należy ją wykonać po ostatniej warstwie lakieru z pigmentami. Porcja 30 g wystarcza na renowację jednego elementu tapicerki. Jeden element to np. siedzisko fotela, a oparcie fotela to już drugi element. Nie jest konieczne lakierowanie całych elementów. Jeżeli to możliwe wystarczy pokryć obszar z defektami i na jego krawędziach zastosować technikę cieniowania. Zabieg najlepiej wykonywać małym pistoletem lakierniczym z dyszą 0,8 – 1,0 mm.
  • Pobrać próbki oraz wykonać kontrolę zgodności. W razie rozbieżności skorygować ilości poszczególnych pigmentów.
  • Po uzyskaniu koloru mieszanego lakieru o kolorze wystarczająco zbliżonym do koloru naprawianego elementu, należy dodać do takiej porcji 3% (ok. 1 ml) preparatu NTW AP (aktywatora przyczepności).
  • Przemyć miejsce naprawy i cieniowania zmywaczem WK 900 i/lub WB 910 wraz z matowaniem powierzchni przy użyciu włókniny drobnoziarnistej.
  • Zebrać pozostałości po matowaniu za pomocą czyściwa jednorazowego.
  • Okleić nielakierowane fragmenty. W miarę możliwości zapewnić wentylację wnętrza pojazdu (otwarte drzwi) oraz dostęp do włącznika nawiewu, który należy uruchomić w trakcie lakierowania.
  • Odtłuścić obszar naprawy zmywaczem WB 910 w celu otworzenia porów skóry. Obszar musi być wysuszony.
  • Polakierować na odpowiedni kolor. Lakier nanosić warstwami – pierwsza cienka, następne średnio mokre. Pomiędzy warstwami odczekać 5 – 10 minut. Do przyspieszenia procesu można użyć opalarki. Trzy warstwy są wystarczające dla przywrócenia oryginalnego koloru. Większa ilość warstw, wiąże się z zagrożeniem utraty struktury naprawianej powierzchni. Przy naprawach punktowych zastosować technikę cieniowania.
  • Standardowo uzyskana powierzchnia jest matowa. Jeśli według informacji zawartych w formule należy nałożyć na wierzch warstwę lakieru bezbarwnego, należy to uczynić w tym kroku. Jeśli potrzebny jest inny stopień wymatowienia/połysku niż uzyskany, można go skorygować aplikując natryskowo dwie warstwy lakieru bezbarwnego odpowiedniego do pożądanego efektu. NTW L- Luster – matowy, NTW S-Gloss – półmatowy, NTW H-Gloss – błyszczący. Do lakieru bezbarwnego też należy zastosować 3 % dodatek NTW AP.
  • Po nałożeniu ostatniej warstwy i odczekaniu 10 minut można ostrożnie podsuszyć opalarką. Nie nagrzewać obszaru powyżej 60°C, nie podgrzewać dłużej niż 30 minut.
  • Skontrolować efekty.
  • Odkleić osłonięte fragmenty.
  • Wykonać zabiegi wykańczające takie jak sprzątanie i odkurzanie.
  • Wykonać zabiegi wykańczające takie jak sprzątanie i odkurzanie.
  • Po upływie minimum pół godziny (im później tym lepiej), zaaplikować preparat pielęgnacyjny. Na tworzywa sztuczne: Plast Care lub SF Plastic Care, na skórze: preparat do pielęgnacji Q895.
  • Ostateczne utwardzenie następuje po upływie 24 godzin.

Po tak wykonanych zabiegach tapicerka zyskała drugie życie. Warto pamiętać o okresowym czyszczeniu i konserwacji z użyciem dedykowanych środków pielęgnująco-konserwujących. np. APP Q895, który zawiera mieszaninę lanoliny i oleju z awokado.






 

Kategorie produktów
Kategorie produktów

Lakiernictwo+
Blacharstwo+
Smart Repair+
Mechanika+
Artykuły BHP+
Autokosmetyka+

USTAWIENIA
styl

odśwież strone
xPerto PWApp version. 2.0.21.0247
© 2019 - 2024 Codepolis Sp. z o.o.
All rights reserved.
Moje  kontoKategorie
szukaj