SZUKAJ
filtruj
Ostatnia aktualizacja:
23. października 2021 r.
Zasilanie pistoletów natryskowych

Zasilanie pistoletów natryskowych

pielęgnacja autaautodetailing

Efektywna, sprawna, a przy tym wysokiej jakości praca każdego lakiernika jest uwarunkowana wieloma czynnikami, wśród których szczególnie należy wyróżnić czynniki "aero", czyli właściwości powietrza używanego np. do zasilania pistoletów lakierniczych. Zadbanie o właściwe parametry powietrza (np. jego czystość) skutkuje osiągnięciem optymalnych rezultatów, a w związku z tym usprawnia pracę (eliminując choćby konieczność wykonywania poprawek). Dowiedz się, w jaki sposób osiągnąć pożądane parametry powietrza używanego przy pracach lakierniczych.

Jakie są główne parametry jakościowe podczas prac lakierniczych?

Dla trwałości nakładanych powłok lakierowych i ich estetyki oraz spokojnej pracy (bez oczek itp.) powietrze do lakierowania powinno posiadać bardzo wysoką klasę czystości. Jest ona (klasa) jasno i precyzyjnie określona normą ISO 8573-1 w zakresie informacji o stężeniu substancji stałych, wody i oleju.

Dla lakierowania o podwyższonych wymaganiach jakościowych przyjmuje się prawie klasę pierwszą czystości to znaczy:

  • max wielkość elementów stałych - 0,1 µm
  • max stężenie elementów stałych - 0,1 mg/m³
  • max stężenie oleju - 0,01 mg/ m³
  • woda - punkt rosy -70ºC do -20ºC (tu jest to prawie, bo typowe osuszacze ziębnicze posiadają punkt rosy -3ºC)

Jak zapewnić odpowiednią jakość parametrów podczas pracy?

Pierwsze trzy punkty możemy spełnić w prosty sposób na drodze odwirowania i filtracji.

  1. Cyklon to pierwszy stopień filtracji. Wprowadza on poruszający się z dużą prędkością strumień powietrza w ruch wirowy a siła odśrodkowa usuwa ciężkie cząstki na ścianki korpusu po których spływają na jego dno na skutek działania siły grawitacji. Wstępny filtr cząstek stałych jest filtrem mechaniczny siatkowy lub ze spieku usuwającym cząstki stałe > 20 µm lub gdy rezerwuje on filtry olejowe lub osuszacze to oddziela cząstki stałe większe niż 5 lub 10 µm. Funkcje te realizuje jednym urządzeniu filtr z reduktorem APP E 34.
  2. 2. Dokładny filtr kolaescencyjny, na przykład APP E 38 D, usuwa cząstki stałe i szlam to znaczy wodę, aerozol olejowy itp. zanieczyszczenia. Płynne aerozole łączą się w filtrze w większe krople, które spływają na dno korpusu na skutek siły grawitacji wspomaganej przepływem sprężonego powietrza. Typowe wkłady to 3,00 µm, 1,00 µm, 0,10 µm, 0.01 µm. Dla wydłużenia okresów między obsługowych stosuje się stopniowanie zamocowanych filtrów lub przewymiarowanie przepływów korpusów i ich wkładów.
  3. 3. Filtr węglowy usuwa pary oleju oraz zapachy. Filtracja odbywa się na zasadzie adsorbcji w złożu z granulatu z węgla aktywnego. Tak przefiltrowane sprężone powietrze można stosować do oddychania. Taki stopień filtracji nie jest konieczny do lakierowania.

Punkt pierwszy i drugi realizuje blok filtracyjny APP E 32 A dodatkowo posiada on pomiar ciśnienia oraz precyzyjny regulator separujący lakierującego od wahań ciśnienia sprężonego powietrza w instalacji.

Podsumowanie

Osuszanie sprężonego powietrza w osuszaczach ziębniczych, na przykład NTS AMD, jest bardziej skomplikowane i podlega mu wyłącznie odwodnione sprężone powietrze. Polega ono na wytrącaniu wilgoci podczas schładzania sprężonego powietrza o punkcie rosy* +3ºC. Wystarczające i najbardziej popularne w lakiernictwie. Stosowane pod warunkiem, że instalacja nie przechodzi między budynkami.

*) Punkt rosy - temperatura, w której może rozpocząć się proces skraplania gazu przy ustalonym jego ciśnieniu.






 

Kategorie produktów
Kategorie produktów

Lakiernictwo+
Blacharstwo+
Smart Repair+
Mechanika+
Artykuły BHP+
Autokosmetyka+

USTAWIENIA
styl

odśwież strone
xPerto PWApp version. 2.0.21.0247
© 2019 - 2024 Codepolis Sp. z o.o.
All rights reserved.
Moje  kontoKategorie