SZUKAJ
filtruj
Ostatnia aktualizacja:
23. października 2021 r.
Jak naprawić szybę czołową pojazdu?

Jak naprawić szybę czołową pojazdu?

Smart Repair
Produkty z poradnika
Jak naprawić szybę czołową pojazdu

APP MF Cloth - Ściereczka pyłochłonna z mikrofibry29,64 PLN
APP MF ClothŚciereczka pyłochłonna z mikrofibry

APP M GLASS Cleaner - Preparat do mycia szyb14,20 PLN
APP M GLASS CleanerPreparat do mycia szyb

APP NSK - Zestaw do napraw szyb klejonych3 851,04 PLN
APP NSKZestaw do napraw szyb klejonych
0,00 PLN

Uszkodzenie przedniej szyby pojazdu, to najczęściej wynik zdarzenia losowego, takiego jak przypadkowe uderzenie kamienia "podbitego" przez koła jadącego z przodu pojazdu. Co prawda technologie wykonania szyb czołowych zapobiegają najczęściej całkowitej dewastacji szyby i chronią kierowcę i pasażerów przed urazami twarzy spowodowanymi uderzeniem odprysków szkła w twarz, to jednak jazda z charakterystycznymi "pajączkami" na przedniej szybie znacząco zmniejsza komfort jazdy ale także ma niebagatelny wpływ na obniżenie bezpieczeństwa na drodze. Dowiedz się, jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzona naprawa szyby człowej pojazdu?

Kiedy należy wymienić a kiedy można podjąć próbę naprawy szyby czołowej w aucie?

To, czy uszkodzoną szybę czołową pojazdu należy wymienić na nową czy też można ją naprawić zależy przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju są powstałe uszkodzenia, a także od ich rozległości oraz umiejscowienia na powierzchni szyby. Należy pamiętać, iż naprawie podlegają uszkodzenia do 2 cm średnicy, znajdujące się nie mniej niż 5 centymetrów od krawędzi szyby. W przypadku rozleglejszych uszkodzeń lub umiejscowienia uszkodzenia bezpośrednio przy krawędzi szyby niezbędna będzie jej wymiana na nową.

Jak powinna przebiegać prawidłowo wykonana naprawa szyby czołowej pojazdu?

Prawidłowo wykonana naprawa powinna przebiegać według określonego schematu, który prezentujemy poniżej, sugerując jednocześnie najlepsze naszym zdaniem produkty i narzędzia pomocne podczas prac:

  1. Wyczyszczenie – umycie szyby za pomocą M Glass Cleanera i ściereczki z mikrofibry.
  2. Usunięcie wilgoci przy użyciu opalarki lub zapalniczki gazowej. Wskazane jest aby szyba w obszarze naprawy i jego sąsiedztwie była nagrzana do temp. 40 – 60 stopni Celsjusza. Wówczas żywica wypełniająca będzie łatwiej wpływała w obszar usuwanego defektu.
  3. Powierzchnia musi być sucha i pozbawiona zanieczyszczeń oraz luźnych kawałków szkła. Frezik w obsadce długopisu jest narzędziem dedykowanym do czynności usuwania luźnych fragmentów szkła.
  4. Identyfikacja rodzaju uszkodzenia:
    • gwiazdka
    • bawole oko
    • pszczele skrzydło
    • pęknięcie
    • kombinacja powyższych
  5. Od wewnętrznej strony szyby zainstalowanie lusterka pomocniczego, z uprzednio posmarowaną żelem do przyssawek, przyssawką.
  6. W przypadku uszkodzeń typu gwiazdka i kombinacja z gwiazdką, może być ale nie jest konieczne, nawiercenie wiertarką otworu w zewnętrznej warstwie szyby tak, aby nie uszkodzić folii klejącej pomiędzy warstwami.
  7. Frezikiem w obsadce długopisu delikatne fazowanie otworu po wiertle.
  8. Twardą szczotką usunięcie drobinek szkła będących pozostałością po nawiercaniu oraz/lub fazowaniu.
  9. Zamontowanie mostka na zewnętrznej stronie szyby (posmarowanie żelem przyssawki). Przy poluzowanej śrubie mocującej przyssawkę, dociśnięcie przyssawki tak, aby podpory mostka dolegały do szyby a iniektor znalazł się centralnie nad punktem przez który wtłaczana jest żywica wypełniająca.
  10. Sprawdzenie centryczności ustawienia nawierconego otworu i iniektora za pomocą przyrządu – szpikulca.
  11. Dokręcenie cylindra iniektora tak, aby uszczelka przylegała ściśle do szyby ale nie nazbyt mocno. Zbyt mocne przyleganie - dociśnięcie cylindra iniektora, może powodować zacieśnienie kanałów, którymi winna wpływać żywica wypełniająca, a powietrze opuszczać miejsce defektu.
  12. Wprowadzenie kilku kropel żywicy NSK 919 do iniektora. Jeśli na naprawiany defekt dociera promieniowanie słoneczne, należy iniektor z żywicą osłonić folią z filtrem UV.
  13. Wkręcenie tłoczka do cylindra iniektora tak, aby wewnętrzny otwór uszczelki iniektora nieznacznie się powiększył. Żywica wypełniająca jest tłoczona pod ciśnieniem do obszaru uszkodzenia. Następnie nieznaczne wykręcenie tłoczka z cylindra iniektora (wewnętrzny otwór uszczelki iniektora zmniejsza się). Wytworzone podciśnienie umożliwia wydostanie się powietrza z obszaru uszkodzenia szyby.

    Czynności te należy powtórzyć w określonych cyklach:
    czas cyklu ciśnieniaczas cyklu podciśnienia
    5 s10 s
    10 s20 s
    15 s30 s
    20 s40 s
    30 s60 s
    40 s1 min. 20 s
    50 s1 min. 40 s
    60 s2 min.

    Liczbę cykli można ograniczyć, o ile stwierdzimy, że uszkodzenie jest całkowicie wypełnione żywicą. Przy uszkodzeniach z dłuższymi pęknięciami liczbę cykli można zwiększyć jednocześnie odpowiednio wydłużając ich czas.

  14. Dla poprawy jakości naprawy i/lub przyspieszenia jej przebiegu można podgrzewać szybę opalarką, kilkukrotnie nacisnąć mechanicznie na wewnętrzną stronę szyby w miejscu uszkodzenia, wprawić szybę w drgania delikatnie w nią stukając. Można zastosować cykl „zmęczeniowy” – długi (około 15 minut) cykl ciśnienia lub zwiększyć liczbę par cykli ciśnienie – podciśnienie.
  15. Odsunięcie mostka.
  16. Wpuszczenie kropelki żywicy NSK 943 centralnie w naprawiany obszar.
  17. Przykrycie wpuszczonej żywicy folią mylarową.
  18. Zainstalowanie nad naprawą lampy UV. Przyssawki posmarować żelem do przyssawek (dla bezpieczeństwa lampę można podeprzeć mostkiem i/lub przykleić taśmą do maskowania). Czas utwardzania żywicy 15 min (+/- 2 minuty w zależności od ustawień timera lampy UV). Zdemontowanie lampy.
  19. Po utwardzeniu żywic usunięcie ich nadmiaru skrobakiem.
  20. Wypolerowanie obszaru naprawy pastą NSK 949 i filcową nakładką na wiertarce z zestawu lub ściereczką z mikrofibry.
  21. Umycie szyby z zewnątrz i od wewnątrz przy użyciu ściereczki z mikrofibry i M Glass Cleanera.

Życzymy udanych remontów!






 

Kategorie produktów
Kategorie produktów

Lakiernictwo+
Blacharstwo+
Smart Repair+
Mechanika+
Artykuły BHP+
Autokosmetyka+

USTAWIENIA
styl

odśwież strone
xPerto PWApp version. 2.0.21.0247
© 2019 - 2024 Codepolis Sp. z o.o.
All rights reserved.
Moje  kontoKategorie