SZUKAJ
filtruj
Ostatnia aktualizacja:
23. października 2021 r.
Optymalne wykorzystanie lamp PDR - część pierwsza.

Optymalne wykorzystanie lamp PDR - część pierwsza.

lakiernictwoSmart Repair

Charakterystyka napraw PDR związana z technologią przebiegu procesu powoduje, że ze szczególną dbałością i uwagą należy podejść do wyboru odpowiedniego źródła światła. Jest to bowiem niesłusznie niedoceniany element wyposażenia warsztatu o kluczowym znaczeniu dla uzyskiwanych efektów prac remontowych. Odpowiednio dobrana lampa PDR ma wpływ bowiem nie tylko na tak oczywiste faktory jak czas i komfort pracy, ale staje sie wręcz warunkiem koniecznym do zagwarantowania wymaganej wysokiej jakości rezultatów naprawy. Dowiedz się więcej o znaczeniu doboru lamp podczas prac w technologii PDR, a także sprawdź jakie modele lamp rekomendują nasi specjaliści i dlaczego.

Lampy PDR - dlaczego ich właściwy dobór jest tak istotny?

Kluczowym elementem dla zapewnienia powodzenia naprawy wykonywanej w technologii PDR jest zastosowanie właściwej lampy PDR we właściwy sposób. Używa się specjalistycznych lamp o specyficznych właściwościach świetlnych, tak aby jak najbardziej uwidaczniać załamania, odbicia i rozproszenia światła we wgnieceniach i wzgórkach w obszarze uszkodzenia. Obraz odbitego światła, którego źródłem jest dobra lampa PDR, pozwala na prawidłową interpretację i ocenę obrazu naprawianego defektu. Umożliwia podjęcie optymalnego toku naprawy. Prawidłowo ustawiona lampa pozwoli właściwie przeprowadzić naprawę, skrócić czas jej wykonania oraz umożliwi osiągnięcie jak najlepszych efektów.

Jak prawidłowo dobrać lampę PDR?

Ustawianie w zależności od rodzaju lamp PDR i wykonywanej czynności:

  • Lampa mała NTools LC 420 – powierzchnia tablicy świetlnej ma kształt prostokąta . Tablica świetlna zamocowana jest na elastycznym, ruchomym ramieniu/wysięgniku z uchwytem z przyssawką na przeciwległym końcu. Uchwyt z przyssawką umożliwia montaż lampy w dowolnym miejscu na dowolnym materiale. Może być to metal – stal bądź aluminium oraz plastik czy szkło. Elastyczne ramię/wysięgnik pozwala ustawić tablicę świetlną w dowolny sposób aby zapewnić Technikowi optymalne widzenie kształtu naprawianej deformacji. Stosowana do prac przy mniejszych uszkodzeniach. Szybka w uruchomieniu, łatwa w montażu na samochodzie, mobilna, wygodna dla Technika.
  • Lampa duża NTools LC 1050 2.0 –tablica świetlna zamocowana jest do statywu o konstrukcji pozwalającej utrzymać ciężar lampy oraz umożliwiającego ustawienie tablicy świetlnej w sposób pożądany przez Technika. Statyw mobilny – uzyskuje się to poprzez umieszczenie jego konstrukcji na czterech kółkach. Im kółka większe i im więcej spośród nich jest skrętnych tym posługiwanie się lampą wygodniejsze. Statyw umożliwia ustawianie lampy na wysokościach od 10 do 2000 mm od powierzchni podłoża. Lampa ma możliwość obracania i ustawiania pod dowolnym kątem sfery 360⁰ i jednocześnie stabilizacji w ustawionej pozycji. Stosowana do prac przy dużych uszkodzeniach, do prac przy licznych uszkodzeniach na jednym elemencie (pozwala oświetlić większą powierzchnię). Umożliwia oględziny uszkodzenia poprzez oświetlenie „z daleka”. Dzięki temu widać szczegóły i niuanse deformacji.
  • Lampy cieniowe (NTools LC 420, NTools LC 1050 2.0) – zwykle ustawiane w pozycji równoległej do prostowanej powierzchni, oświetlającej nierówność pod dość rozwartym kątem. Wówczas na powierzchni niezdeformowanej światło rozkłada się równomiernie. Gdy na powierzchni jest wgniecenie – część dołka od strony lampy jest zacieniona, część dołka naprzeciwko - od strony Technika jest rozjaśniona. Odwrotnie układa się światło i cień na deformacjach będących wzgórkami. Część górki od strony lampy jest rozjaśniona, część górki od strony Technika jest zacieniona. Technik usuwa nierówność aż do uzyskania całkowitej równomierności rozłożenia światła. Równomierność tę winien sprawdzić z różnych kierunków, najlepiej prostopadłych względem siebie.
  • Lampy cieniowe wieloliniowe(NTools LC 420, NTools LC 1050 2.0) – wyposażone w multiplikowaną liczbę linii. Wykorzystuje się barwy ciepłą białą i zimną białą. Poszczególne linie mogą być włączane fakultatywnie lub przełączane pomiędzy barwą białą ciepłą a zimną. Najczęściej stosowany jest układ naprzemienny – ciepła, zimna, ciepła, zimna, choć wielu Techników pracuje w jednolitej barwie – albo w samych zimnych albo w samych ciepłych. To kwestia osobistych preferencji i upodobań Technika.
  • Lampa o stałej (NTools LC420) lub zmiennej (NTools LC 1050 2.0) intensywności natężenia światła – wyposażona w moduł sterujący, zapewniający możliwość płynnej regulacji jasności światła. Zmiana intensywności świecenia lampy pozwala pracować Technikowi w różnych warunkach oświetlenia zewnętrznego. Im widniej dookoła, tym potrzebne bardziej intensywne światło lampy. Niestety męczy to znacząco wzrok Technika. Dlatego prace PDR zwykle wykonuje się w miejscach zacienionych lub wręcz zaciemnionych, najlepiej w półmroku. Wówczas można zmniejszyć intensywność świecenia lampy, a co za tym idzie ograniczyć zmęczenie oczu Technika.
  • Lampy z układem równoległych pasków – fragment blendy tablicy świetlnej wyposażony jest w układ równoległych pasków. Lampy te ustawia się pod nieco bardziej ostrym kątem, zwykle równolegle do naprawianej powierzchni. Obserwuje się kształt deformacji odbicia linii na prostowanej blasze. Jeśli równoległe linie z lampy pozostają równoległymi w odbiciu na blasze to oznacza, że element nie jest zdeformowany. Jeśli linie rozchodzą się na zewnątrz, wówczas mamy do czynienia z dołkiem. Jeżeli linie zbliżają się do siebie, wówczas na blasze mamy do czynienia ze wzgórkiem. Zadaniem Technika jest takie ukształtowanie blachy aby linie stały się równoległymi, pozostającymi w stałej odległości pomiędzy nimi. NTools LC 420 posiada obszar cienkich, równoległych pasków a NTools LC 1050 2.0 posiada dwa obszary pasków – jeden z cienkimi a drugi obszar z grubszymi paskami dla umożliwienia obserwacji i kontroli z większej odległości.

Jednym z najważniejszych elementów przy naprawie PDR jest światło.  Jednak najważniejszym elementem tej techniki jest człowiek i jego pewna ręka i oko. Człowiek jest najważniejszym ale i najsłabszym ogniwem procesu naprawy technologią bezlakierowego usuwania wgnieceń. Naprawa przy użyciu PDR wymaga doświadczenia i precyzji, dlatego tylko wyszkolony i doświadczony Technik jest w stanie wykonać ją dobrze.






 

Kategorie produktów
Kategorie produktów

Lakiernictwo+
Blacharstwo+
Smart Repair+
Mechanika+
Artykuły BHP+
Autokosmetyka+

USTAWIENIA
styl

odśwież strone
xPerto PWApp version. 2.0.21.0247
© 2019 - 2024 Codepolis Sp. z o.o.
All rights reserved.
Moje  kontoKategorie