SZUKAJ
filtruj
Ostatnia aktualizacja:
23. października 2021 r.
Jak poprawnie wykonać klejenie części z tworzyw sztucznych?

Jak poprawnie wykonać klejenie części z tworzyw sztucznych?

lakiernictwoSmart Repair

Współczesne auto ma dziś przeciętnie od 700 do 1000 elementów z tworzyw sztucznych, a ich udział w masie pojazdu stanowi 10-15%. Statystyki dowodzą, iż w ponad 70% kolizji uszkodzeniu ulegają elementy z tworzyw.  A przecież kolizja to nie jedyna przyczyna uszkodzeń. Pojawiają się one także w trakcie eksploatacji i standardowego użytkowania. Powstaje zatem pytanie czy warto je naprawiać i jakie są najlepsze metody takiej naprawy?Najczęściej stosowana metoda naprawy to zgrzewanie mechaniczne, przy czym należy pamiętać, że może być stosowane tylko w przypadku elementów wykonanych z tworzyw termoplastycznych. Pozostałe tworzywa (ale i również tworzywa termoplastyczne), można naprawić metodą klejenia. Przeczytaj, jak wykonać zabieg klejenie części z tworzyw sztucznych, jakie materiały i narzędzia sugerujemy użyć, aby zabieg okazał się skuteczny?

Czy metoda klejenia elementów wykonanych z tworzywa sztucznego jest skuteczna?

Naprawa elementów z tworzywa sztucznego, oprócz metody zgrzewania mechanicznego, w niektórych przypadkach moze być wykonana również metodą klejenia. Charakterystyka metody klejenia powoduje, iż powinniśmy być świadomi zarówno jej zalet jak i wad, aby zdecydować, czy w danym przypadku powinna znaleźć zastosowanie.

Zalety: Możliwość zastosowania do każdego rodzaju tworzywa.

Wady: Technologia wymagająca dużej staranności i dbałości o właściwe przygotowanie klejonej powierzchni.

Metoda klejenia przy zastosowaniu klejów dwuskładnikowych APP PRG50 lub APP EP3 - przebieg procesu naprawy.

  1. Określić rodzaj tworzywa sztucznego, jakie ma być klejone.
  2. Zawsze rozpoczynać naprawę od ”niewidocznej strony”. Jeżeli część jest pęknięta lub naderwana, ścisnąć dwie części do siebie i połączyć je taśmą aluminiową po wierzchniej stronie naprawy.
  3. Szlifować w kształcie litery "V" i nadać szpic krawędziom po 25mm z każdej strony uszkodzonej powierzchni.
  4. Podczas naprawiania tworzyw sztucznych na bazie olefin (TPO, PP, PE i EPDM), nanieść podkład przyczepnościowy APP Kunststoff Primer na całą naprawianą powierzchnię. Aplikować jedną cienką, ciągłą warstwę. Schnięcie powinno zająć około 10 minut. Bardzo ważnym jest, żeby element był czysty, odtłuszczony i suchy przed nałożeniem kleju na jego powierzchnię.
  5. Uciąć co najmniej 3 kawałki taśmy wzmacniającej z włókien szklanych, każdy większy o około 5-6mm od poprzedniego, aby pokryć naprawiany obszar.
  6. Nałożyć właściwą ilość składników kleju na podkładce do mieszania szpachli – pionowej APP PDS100 i mieszać do uzyskania jednolitego koloru. Najlepszym sposobem uzyskania gotowej do użycia mieszaniny jest zastosowanie końcówek mieszających APP NTW 32. Nanieść mieszaninę na naprawiane pole gumową lub plastikową packą np. APP S Gum. Odczekać około 45 minut aż do osiągnięcia stopnia stężenia umożliwiającego szlifowanie.
  7. Nanieść klej EP3 lub PRG50 na naprawiony obszar, wciskając go do rowka "V". Umieścić najmniejszy kawałek taśmy wzmacniającej i wcisnąć ją do kleju za pomocą packi. Przykryć warstwą kleju, a następnie powtórzyć czynność z drugim i trzecim kawałkiem taśmy wzmacniającej.
  8. Zakończyć warstwą kleju. Przykryć przeźroczystym kawałkiem folii z PE (woreczkiem foliowym) i za pomocą packi mocno przycisnąć naprawiane miejsce. Spowoduje to wniknięcie kleju w taśmę wzmacniającą. Po utwardzeniu kleju można ostrożnie ściągnąć folię.Uwaga: Kleje EP3 i PRG50 zostają utwardzane w reakcji chemicznej, łączenia części A z częścią B, w wyniku której wytwarzane jest ciepło, jest to tzw. reakcja egzotermiczna. Im cieniej zostanie nałożony klej tym proces utwardzania jest dłuższy. Można przyśpieszyć proces utwardzania przy użyciu opalarki z gorącym powietrzem. Zbyt dużo ciepła utwardzi klej, ale utrzyma jego miękką konsystencję. W związku z tym tylko odpowiednia ilość ciepła (dostarczana przez około 2-3 minuty) pozwoli na uzyskanie doskonałych rezultatów.
  9. Powtórzyć proces (kroki od 7 do 10) na "widocznej stronie" ale używając tylko jednego paska siatki.
  10. Po utwardzeniu, oszlifować klej oraz nieznacznie większy obszar wokół, przy użyciu szlifierki NTools PSK oraz talerza mocującego z trzpieniem NTools Fast LOCK TM oraz krążków ściernych NTools Fast LOCK KS o ziarnistości 60-80 z prędkością od niskiej do średniej. Nie wytwarzać zbyt dużo ciepła, bo może to spowodować, że klej straci przyczepność wokół brzegów.
  11. Wygładzić miejsce naprawy i dookoła niego tarczą o ziarnistości od 80-120 z prędkością od niskiej do średniej.
  12. Usunąć całkowicie pył i następnie wyczyścić za pomocą zmywacza do tworzyw sztucznych APP WK900.
  13. Teraz dopiero, na tak przygotowaną powierzchnię nanieś szpachlę na tworzywa sztuczne APP Plastiflex.

Metoda klejenia przy zastosowaniu klejów cyjanoakrylowych APP C550, APP C610, APP C630.

W razie potrzeby naprawy elementów o dużej elastyczności, bardzo małych uszkodzeń, niewielkich pęknięć i w sytuacji gdy nie ma ubytków w obszarze pęknięcia tworzywa, można zastosować kleje szybkoschnące, cyjanoakrylowe, kontaktowe. Poniżej przeczytasz o tym, jak powinien wyglądać proces klejenia z użyciem tego typu klejów.

  1. Przygotować powierzchnie materiału, który ma być klejony. Wyczyścić, pozbawić pyłu, odtłuścić, wysuszyć. Usunąć pozostałości po starych lakierach, powłokach, klejach itp.
  2. Nakładać klej w temperaturze pokojowej.
  3. Nakładać po kropli na jedną powierzchnię.
  4. Natychmiast mocno docisnąć i przytrzymać przez czas około jednej minuty.

Metoda klejenia - efekty zastosowania.

Poprawnie wykonana naprawa metodą klejową, przywraca elementom wytrzymałość mechaniczną, możliwość ich ponownego montażu i dalszej eksploatacji.

PAMIĘTAJ! Wymiana na nowe nie zawsze jest konieczna!






 

Kategorie produktów
Kategorie produktów

Lakiernictwo+
Blacharstwo+
Smart Repair+
Mechanika+
Artykuły BHP+
Autokosmetyka+

USTAWIENIA
styl

odśwież strone
xPerto PWApp version. 2.0.21.0247
© 2019 - 2024 Codepolis Sp. z o.o.
All rights reserved.
Moje  kontoKategorie
szukaj