SZUKAJ
filtruj
Ostatnia aktualizacja:
23. października 2021 r.
W jaki sposób wymienić szybę czołową pojazdu?

W jaki sposób wymienić szybę czołową pojazdu?

lakiernictwo

Uszkodzenia, bądź zniszczenie szyby czołowej pojazdu są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt auta w serwisach samochodowych. W zależności od skali oraz typu uszkodzeń prace naprawcze mogą ograniczyć się do kosmetyki niewielkiej powierzchni szyby, bądź skutkować koniecznością wymiany całej szyby. Dowiedz się, z jakimi problemami możesz się zetknąć podczas operacji demontażu szyby czołowej, a także jakie są sposoby na przeprowadzenie prac w sposób bezpieczny i gwarantujący poprawne ponowne osadzenie szyby.

Demontaż i montaż szyby czołowje pojazdu - jak powinien przebiegać?

Podczas napraw blacharsko lakierniczych może się zdarzyć, że będzie trzeba dokonać demontażu i montażu wraz z ewentualną wymianą na nową szyby czołowej.

Aby ułatwić sobie zadanie należy pamiętać o kolejności etapów procesu:

  1. Sprawdź, czy zamówiłeś właściwą szybę, czy zamówiona zgadza się z oznaczeniem.
  2. Sprawdź, czy sensory i czujniki w starej szybie działają prawidłowo.
  3. Przed dokonaniem naprawy ustaw pojazd na równej powierzchni, sprawdź jej poziom.
  4. Dokonaj demontażu lusterka wewnętrznego oraz czujników (pamiętaj, by zapłon był włączony, zamknij drzwi i podnieś szyby).
  5. W kolejnym etapie otwórz szyby drzwiowe.
  6. Zdemontuj zewnętrzne listwy ze słupków.
  7. Zdemontuj podszybie oraz ramiona wycieraczek.
  8. Rozłącz zasilanie (kostki elektryczne) w przypadku szyb ogrzewanych lub podgrzewanych.

    W powyższych czynnościach pomocny będzie zestaw przyrządów do demontażu elementów tapicerki.

  9. Przebij igłą stary klej. Pracuj w rękawicach. Można również przebić warstwę kleju przy użyciu kombinerek i drutu do wycinania. Cienkimi, odgiętymi płaskoszczypami, wyciągnij drut przeprowadzony przez igłę.
  10. Zamontuj rączkę (na zewnątrz) i chwytak (od wewnątrz) na 60-70 cm odcinku drutu.
  11. Wycinanie szyby powinno odbywać się przy asekuracji drugą dłonią, tak aby drut prowadzić po szybie, a nie po karoserii czy tapicerce auta. Od wewnątrz utrzymuj drut przy szybie za pomocą chwytaka i obu dłoni (kciuk przy końcu chwytaka i przy szybie), uważając na deskę rozdzielczą i tapicerkę. W narożnikach szyby drut przeprowadź przez owal rogu szyby i kontynuuj wycinanie.
  12. Usuń wyciętą szybę.
  13. Przygotować karoserię do wklejenia nowej szyby. Wyciąć stary klej z karoserii. Jeżeli warstwa kleju jest w dobrym stanie, można pozostawić warstwę kleju o grubości 1 – 2 mm. Do wycinania użyć skrobaka z wymiennym ostrzem. Pozostawić równą powierzchnię, bez zadziorów. Jeżeli występuje korozja – wyczyścić usuwając luźne fragmenty.
  14. Wyczyść karoserię – odkurz i przemyj, następnie odtłuść zmywaczem.
  15. Czystą i suchą powierzchnię pokryj uprzednio wstrząśniętym Primerem (ma właściwości antykorozyjne). Primer nakładaj na ślad po starym kleju, poszerz obszar w narożnikach. Pozostaw do wyschnięcia na około 10 min.
  16. Przygotuj nową szybę do montażu. Umyj M Glass Cleanerem (link) od zewnątrz, usuń zbędne naklejki. Umyj M Glass Cleanerem od wewnątrz. Zamocuj uszczelki, jeśli model samochodu tego wymaga. Odtłuść zmywaczem i czyściwem. Nałóż Primer przy użyciu aplikatora (wacika). Nakładaj Primer jednorącz. Poszerz obszar w narożnikach. Pozostaw do wyschnięcia na około 10 min.
  17. Przytnij odpowiednio końcówkę do nakładania kleju.
  18. Nałóż klej na szybę. Zniweluj łączenie stożka kleju na początku i końcu paska kleju przy użyciu cienkiego narzędzia (nóż, szpikulec, skrobak). Zamontuj szybę natychmiast, nie dłużej niż po 10 minutach od aplikacji kleju.
  19. Od zewnętrznej strony zamocuj dwa uchwyty z przyssawkami. Zapewnij symetryczny rozkład ciężaru szyby na obie przyssawki. Sprawdź poprawność montażu, aby zapobiec upuszczeniu szyby.
  20. Zamontuj szybę na karoserii. Dopasuj położenie za pomocą uchwytów z przyssawkami. Opuszczanie rozpocznij od krawędzi dachu. Ustal właściwe, symetryczne położenie szyby względem dachu, słupków i podszybia. By zapobiec osuwaniu się szyby przyklej dwa paski naprężonej taśmy klejącej. Delikatnie dociśnij szybę do karoserii na całym obwodzie.
  21. Zamontuj uprzednio zdemontowany osprzęt – podszybie, ramiona wycieraczek, czujniki, sensory, lusterko wewnętrzne, osłony słupków.

Montaż czujnika deszczu.

Ostatnim etapem wymiany szyby czołowej w aucie, jest porawne wykonanie montażu czujnika deszczu.

  1. Usuń stary żel – ostrożnie aby nie porysować (palcem, patyczkiem)
  2. Odtłuść zmywaczem.
  3. Nałóż żel bez napowietrzania, unikając pęcherzy powietrza. Unikaj odrywania końcówki mieszającej od powierzchni czujnika, dozuj powoli, systematycznie. Czas zastygania żelu wykosi około 15 minut. Jeżeli żel nie zostanie nałożony prawidłowo, nie ma możliwości poprawy, jedynie powtórna, ponowna aplikacja od początku. Jedno opakowanie żelu (2 × 2 ml) wystarcza na jeden czujnik.
  4. Wyczyść szybę oraz usuń ślady pozostawione przez wymieniającego szybę.
  5. Sprawdź poprawność zamontowania ramion wycieraczek (odległość od podszybia i słupków) oraz poprawność działania sensorów i czujników.
  6. Przeklej naklejki (rejestracyjna, winiety itp.).





 

Kategorie produktów
Kategorie produktów

Lakiernictwo+
Blacharstwo+
Smart Repair+
Mechanika+
Artykuły BHP+
Autokosmetyka+

USTAWIENIA
styl

odśwież strone
xPerto PWApp version. 2.0.21.0247
© 2019 - 2024 Codepolis Sp. z o.o.
All rights reserved.
Moje  kontoKategorie
szukaj