SZUKAJ
filtruj
Ostatnia aktualizacja:
23. października 2021 r.
Podkład epoksydowy - czym jest i jak go stosować?

Podkład epoksydowy - czym jest i jak go stosować?

Podczas napraw blacharsko-lakierniczych, wykonywanych zwłaszcza w nastepstwach wypadków czy kolizji, ale też w przypadkach restauracji pojazdów zabytkowych, szczególną rolę odgrywa zabezpieczenie niektórych powierzchni przed wpływem czynników atmosferycznych takich jak wilgość (woda) czy rozsypywana na drogach w okresach zimowych sól. Nakładanie wówczas materiałów typu szpachla zdecydowanie powinno zostać poprzedzone użyciem odpowiedniej jakości izolatorów zabezpieczających blachy auta przed korozją. Jednym z najlepszych izolatorów, o szerokim spektum zastosowań są podkłady epoksydowe, których skuteczność potwierdza coraz większa liczba osób wykonujacych prace remontowe. Dowiedz się, dlaczego podkłady epoksydowe cieszą się tak dobrą opinią, jak i kiedy je stosować, a także co konkretnie można osiągnąć poprzez ich zastosowanie?

Wśród lakierników bardzo często mówi się o podkładzie epoksydowym jako świetnym rozwiązaniu wielu problemów lakierniczych, warto więc wiedzieć trochę więcej na temat jego składu, sposobu działania i potencjalnych możliwościach jego użycia w naprawie blacharsko - lakierniczczej.

Podkład epoksydowy - charakterystyka i główne składniki.

Głównym składnikiem podkładu epoksydowego jest żywica epoksydowa, jej charakterystyczną cechą jest wysoki stopień usieciowania , co sprawia że podkład epoksydowy wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami barierowymi, wysoką odpornością chemiczną i mechaniczną. Dzięki właściwościom izolacyjnym żywicy epoksydowej, podkład chroni podłoże, nawet dwa razy lepiej niż często stosowany przez lakierników podkład akrylowy. Podkład epoksydowy tworzy na powierzchni bardzo szczelną warstwę która jest trudna do przeniknięcia przez wilgoć oraz inne substancje powodujące powstawanie korozji.

Podkłady epoksydowe są również doskonałymi promotorami adhezji (odpowiedzialnymi za b.dobrą przyczepność do podłoży), czyli mogą być stosowane jako grunty przyczepnościowe na wymagających podłożach, takich jak; stal, aluminium, ocynk, laminaty, stare powłoki lakierowe (jako izolator) oraz beton.

Podstawowymi składnikami wchodzącymi w skład podkładu epoksydowego są:

  • żywica epoksydowa
  • wypełniacze, różnej wielkości, ultradrobne do pracy mokro na mokro, oraz grubsze do pracy ze szlifowaniem i do wykorzystania w przemyśle, gdzie grubość powłoki może sięgać nawet do 240 mikr.
  • dodatki antykorozyjne, czyli fosforany cynku
  • promotory adhezji, zapewniają doskonałą przyczepność do podłoża i kolejnych warstw zastosowanych na podkładzie.
  • inne dodatki odpowiedzialne za rozlewność oraz zapobiegające gazowaniu produktu.

Zakres zastosowań podkładów epoksydowych

Podkład epoksydowy stosujemy podczas napraw pojazdów powypadkowych oraz odbudowy pojazdów zabytkowych, wszędzie tam gdzie wymagana jest absolutna i niezawodna izolacja podłoża. Aby mieć gwarancję nieprzepuszczalności , zalecamy stosowanie warstwy podkładu o grubości około 40-50 mikr. w przypadku profesjonalnego zastosowania jako grunt na surowych blachach stalowych, aluminiowych lub ocynkowanych, laminatach i tworzywach sztucznych z tendencją do chłonięcia rozcieńczalników.

W przypadku zastosowania podkładu epoksydowego jako izolatora na szpachlę poliestrową wystarczająca będzie warstwa na poziomie 20-25 mikr., aby dostatecznie zamknąć (odizolować) chłonność szpachli. O tym że szpachlę poliestrową obowiązkowo należy izolować warstwą podkładu, wie większość profesjonalnych lakierników, poprawia to w istotny sposób, końcowy efekt wizualny naprawianego pojazdu, eliminuje powstawanie „mapowania” oraz problemów z siadaniem końcowej warstwy lakieru nawierzchniowego. Należy również pamiętać że wypełniacze zastosowane w szpachli poliestrowej z łatwością wchłaniają wilgoć, stąd istnieje bardzo duże ryzyko pojawienia się korozji pod szpachlą.

Jeżeli chcemy zapewnić odpowiednią ochronę antykorozyjną (np. dla 5 letniego okresu gwarancyjnego) naprawianego pojazdu, obowiązkowe jest użycie podkładu epoksydowego już w pierwszej fazie naprawy, na gołą blachę (przed szpachlowaniem), oraz zastosowanie podkładu epo. na szpachli, jako bariery przeciwwilgociowej i dopiero na tym etapie naprawy można zastosować podkład akrylowy (jako wypełniacz). W ofercie APP posiadamy dwa podkłady epoksydowe, GRUND EP 3:1 oraz PRIMER EP 30-620 Grey 4:1 z linii APP Modular Industrial Line, oba podkłady zalecamy do użytku przy naprawach samochodów osobowych, pojazdów użytkowych (busy, autobusy, samochody ciężarowe), tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym (potocznie zwanych laminatami), to również świetne zabezpieczenie elementów ogrodzenia, konstrukcji stalowych i innych zastosowań przemysłowych. Zaletą stosowania podkładu PRIMER EP 30-620 jest możliwość aplikacji warstw grubości nawet do około 240 mikronów, co podwyższa znacznie zabezpieczenie antykorozyjne do klasy korozyjności C5, oraz pracy tym podkładem metodą "ze szlifowaniem" a także, metodą "mokro na mokro" z możliwością pokrywania kolejnymi produktami nawet do siedmiu dni w temp. do 20 stopni Celsjusza bez konieczności matowania.

W ofercie APP posiadamy także grunt epoksydowy w butelce typu spray – APP GRUND EPOXY Spray, jest to szybkoschnący podkład epoksydowy do izolacji i ochrony antykorozyjnej. Jest on doskonałą alternatywą do zastosowania w przypadku braku kompresora oraz narzędzi do aplikacji lakieru (pistoletu). Należy pamiętać że produkty typu SPRAY, to produkty 1K , czyli schnące poprzez odparowanie rozcieńczalnika, nie należy aplikować podkładu 1K zbyt grubo, raczej dwoma cienkimi warstwami z czasem odparowania pomiędzy warstwami ok. 5-10 minut.

Podsumowanie: czy warto stosować podkłady epoksydowe?

Podsumowując, zastosowanie podkładu epoksydowego daje gwarancję wykonania naprawy pojazdu lub innych elementów konstrukcji na najwyższym poziomie, bez kosztownych prac reklamacyjnych (poprawek).

Pamiętajmy o tym, że renomę warsztat lakierniczy buduje sobie latami, a traci czasami w ciągu kilku minut!

Z całą stanowczością zalecamy stosowanie podkładów i gruntów EPO.






 

Kategorie produktów
Kategorie produktów

Lakiernictwo+
Blacharstwo+
Smart Repair+
Mechanika+
Artykuły BHP+
Autokosmetyka+

USTAWIENIA
styl

odśwież strone
xPerto PWApp version. 2.0.21.0247
© 2019 - 2024 Codepolis Sp. z o.o.
All rights reserved.
Moje  kontoKategorie